История
През 1900г. в гр.Каварна е създадено градско мирово съдилище, разположено в сградата, в която се намирала кръчмата на Иван Гочев. За първи Съдия бил назначен М.Радев, а след него Хараламби Петев Вълчанов. Запазеното от родолюбиви каварненци “Писмено изложение – история на Хараламби Вълчанов” е ценен източник на информация за първите години от работата на новосъздаденото Каварненско мирово съдилище.
….из “Писмено изложение – история на Хараламби Петев Вълчанов, родом от гр.Севлиево, бивш Каварненски съдия: ...Уважаеми другари, като свърших правото в София 1906г. и стажувах пред Окр.съд Севлиево 1907г., станах млад Мирови съдия през м.ноември, а през април 1908г. преместен такъв от с.Кнежа, Оряховско в вашия гр.Каварна. Вашето съдилище беше новооткрито с по малък съдебен район – Каварненски с най едрите- големи чифлици. Бях по ред трети съдия с съдилищно помещение неколко стаи от кръчмата та Ив.Гочев. Ще предавам правосъдие на двойно население: българско- котленци и гагаузко, знаещи турски език и склонно към гърцизма. Не знаех турски и в съдебно заседание си служих по некой дела със преводчик. Моят предшественик, родом от Варна, М.Радев беше практик, от Окр.съд, а секретаря ми Абаджиев, а след това Арнаудов, бяха от София и Варна. Писарският персонал млади хора все от Каварна. Със особено любопитство идваха хората да гледат и слушат как младия съдия правораздава. Но това не беше за дълго време. През 1909 година доброволно напуснах съдийството и станах адвокат……”
По време на румънската окупация съдът е бил закрит.
След освобождението на Южна Добруджа през септември 1940г. по решение на общото събрание на Русенския апелативен съд от 19.09.1940г. се възстановяват “старите администрантивни околии от 1912г.”. В района на Варненския областен съд се включват Добричка, Балчишка и Касъмска околия. С определение №38/31.10.1940г. на общото събрание на Варненския областен съд се взема решение да не се открива Касъмското околийско съдилище поради малкия брой жители. Със Заповед №78 от 27.11.1940г. на председателя на Варненския областен съд вместо в с.Касъм околийски съд се открива на 28.11.1940г. в гр.Каварна. За съдия в новооткрития съд е назначен Никола Василев. Съдът функционира до 1949г., когато е закрит.
През 1993г. с решение на Висшия съдебен съвет №18 от 16.06.1993г. са разкрити Районен съд и Районна прокуратура със седалище - гр.Каварна и район на действие – община Каварна и община Шабла, на територията на Добрички съдебен окръг, считано от 01.07.1993г.
Новоразкритият съд е с щат двама районни съдии и четирима съдебни служители. За Председател е назначен Йордан Иванов Павлов. Съдът се помещава в сграда общинска собственост, впоследствие реституирана на бившите й собственици. През 1997г. съдът се премества в друга сграда, закупена от Министрество на правосъдието, разположена на партерния етаж на ЖСК “Гагарин”. През годините с оглед нарасналия брой на делата е увеличен както съдийският така и административният състав на съда.